SZKODNIKI

ROLNICE gasiennice sówkowatych

Szkodniki żeruja na łodygach przy powierzchni gleby oraz na lisciach powodując ich więdnięcie, a nawet obumieranie nowych roslin. Sa wywoływane póznym wieczorem lub w nocy, dlatego własnie wtedy zalecane jest stosowanie insektycydów.






PĘDRAKI- larwy Chrabaszcza majowego Melolontha melolontha

rodzajTytoń używany był od dawna przez Indian, zwyczaj palenia tytoniu został wprowadzony w Europie w XVI w. (J. Nicot). Obecnie tytoń uprawiany jest w wielu odmianach. Tytoń bakun, czyli machorka (Nicotiana rustica) jest rzadszy w uprawie, stosowany głównie do produkcji insektycydów z rodzów





DRUTOWCE larwy osiewnika Agriotes spp.

Żerowanie na korzeniach, dziury lub zniszczenie podziemnych częsci roslin. Szkody rzadko prowadza do smierci roslin,
lecz następuje ich żółknięcie i zahamowanie rozwoju.






LARWY KOMARNIC Tipula spp.

Szkodniki żeruja na łodygach przy powierzchni gleby. Wychodza póznym wieczorem lub w nocy, dlatego własnie wtedy zalecane jest stosowanie insektycydów.






NISZCZYK ZJADLIWY Ditylenchus dipsaci

Młode rosliny tytoniu maja zachamowamy wzrost. Charakterystyczny jest spiralny rozwój lisci. Porazona tkanka kory murszeje, dolne liscie zółkna, a wyrosnięte rosliny przełamuja się przy silnym wietrze. Szkody ograniczamy przez wieloczłonowe zmianowanie i zwalczanie chwastów.





SLIMAKI Deroceras sp. i inne

W rozsadniku i na polu młode rosliny sa nadgryzione. Uprawa suchej gleby i zwalczanie chwastów przeciwdziałaja rozmnozeniu się slimaków. Stosowanie srodkow przeciw tym szkodnikom zalecane jest wieczorem.






Strona główna
OCHRONA